Şık ve Modern Bahçe Düzenlenmesi Nasıl Yapılır?

Modern çağın getirdiği yoğunluk ve yorgunluk bizleri evlerin açık alanlarına yaklaştırdı. Artık günün enerjisini yükseltmek ve kendimizi doğayla canlandırmak için bahçelerde dinlenmeyi tercih ediyoruz. Zaten uzmanlar da sık sık yeşilin ve doğanın yaşam kalitesini yükselten etkisinden bahsediyor. Bu bağlamda gelişen dekorasyon kodları da evlerin açık alanlarını hem göze hem de ruha hitap eden meditatif mekanlar olarak tasarlamayı öngörüyor. Peki, doğayı yaşama dahil eden bu stil şifrelerini evlerimize nasıl entegre edeceğiz? Hem rehabilite etkili hem de bütünsel atmosferiyle şık bir görünüm sunan bir bahçe tasarımı için nelere dikkat etmek gerekiyor? Sizler için estetik katsayısı yüksek bir bahçe düzenlemesi nasıl yapılır, işin püf noktalarını çıkardık. Siz de hazırladığımız bahçe dekorasyonu ipuçlarını takip ederek harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Oluşturacağınız Senaryoları Kurgulayın

bahçe dekorasyonu

Bahçe düzenlemesi nasıl yapılır sorusunun ilk yanıtı, dekore edilecek alanlarda yaratılacak kurgulara karar vermektir. Çünkü ancak bu şekilde tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu bilebilirsiniz.

Bahçe dekorasyonu için yaratabileceğiniz senaryo oldukça çeşitli. Bu aşamada ufkunuzu geniş tutmanızı ve hayal ettiğiniz açık alan tasarımını göz önüne almanızı tavsiye ediyoruz. Bahçenin bir köşesine hem sevdiklerinizle zaman geçirebileceğiniz hem de keyif yapabileceğiniz bir oturma alanı tasarlayabilirsiniz. L formlu köşe koltukları ya da farklı boyutlardaki bahçe koltuğu modellerini tercih edebilirsiniz. Doğanın kalbine yerleştireceğiniz bir daybed ya da salıncakla kendinize kişisel bir koza oluşturabilirsiniz. Yemek saatlerini bahçeye taşımak için farklı boyutlardaki bahçe masalarını tercih edebilir, masa takımlarından kendinize açık hava ofisi kurgulayabilirsiniz. Ayrıca bahçenin bir köşesine açık hava odası inşa etmek ya da bir bölgenin üzerini kapatmak size soğuk havalarda da doğanın tadını çıkarma imkanı sunar. Kurgularınıza bu tarz bir alanı da dahil edebilirsiniz.

Bahçe Peyzajına Karar Verin

bahçe dekorasyon ayrıntıları

Genel olarak alanı kurguladıktan sonra bahçe peyzajı konusunda karar vermeniz gerekiyor. Bu sayede peyzaj için ayrılan alanla oturma ve yaşam bölgelerini belirleyebilirsiniz.

Son dönemde tabiatın duruşunu besleyen peyzaj trendleri ön plana çıkıyor. Daha bölgesel bitkilerin tercih edildiği, minik ağaç ve çalıların fazla budanmadan kendi doğal formunda bırakıldığı peyzajlar tercih ediliyor. Artık bahçeler kışın da kullanıldığı için dört mevsime uygun bitkiler ekiliyor. Bunun yanında son yıllarda sağlıklı yaşam kodlarıyla hayatlara giren organik bahçecilikte peyzajda önemli bir yer tutuyor. Siz de sevdiğiniz renk ve dokulardaki çiçek ve ağaçlarla bahçenizi hareketlendirebilir, küçük bir ekim alanına kendi yetiştireceğiniz sebze ve meyveleri dikebilirsiniz.

En Doğru Bahçe Dekorasyonu için Alan ve Boyut Hesabını İyi Yapın

Bahçe düzenlemesi nasıl yapılır rehberinin en önemli adımlarından biri, proporsiyon. Dışarıdan bakıldığında oldukça geniş görünen bahçeleri alanın boyutuyla uyumsuz mobilyalarla boğmamak için proporsiyonu göz önünde bulundurmanız şart. Bu aşamada yapmanız gereken, hayalinizdeki senaryoları kurgulayacağınız alanlara mobilya seçmeden ya da tadilat yapmadan önce boyutları incelemek. Böylece alan ve eşya oranını iyi ayarlayabilirsiniz. Aksi halde evin nefesi olarak görülen bahçelerin boğuk ve kapalı mekan havası olan bir alana dönüştüğünü görebilirsiniz.

Evin Hakim Dekorasyon Kodunu Göz Önüne Alın

veranda tasarımı

Dekorasyonda süreklilik ilkesi oldukça önemli. Çünkü her bir noktası uyum içerisinde olan alanlar ancak bu ilke doğrultusunda tasarlanabiliyor. Peki, bu bağlamda bahçe düzenlemesi nasıl yapılır?

Bahçe dekorasyonu için seçeceğiniz ürünlerin stil kodlarının evin içerisindeki dekorasyon aritmetikleriyle uyumlu olması gerekiyor. Örneğin, iç mekanlarda vintage ya da bohem tarzı tercih ediyorsanız; bahçeleri minimalist ya da fütüristik tarzda dekore edemezsiniz. Çünkü bu, bahçeye soft bir geçiş yapmanızı imkansızlaşır ve evin dışına çıktığınızda sanki başka birinin bahçesine geçmişsiniz hissi yaşamanıza sebep olur.

Veranda Tasarımına Önem Verin

Veranda evin içiyle bahçeyi birleştiren bir geçiş bölgesi. Bu bölgenin tasarımına önem vermek süreklilik ilkesi açısından önemli. Bu alanı iç ve dış mekanın kendine has dokusunu birbiri içinde eriten bir nokta olarak dekore etmelisiniz.

Bu aşamada en büyük yardımcınız ahşap ve rattan gibi natürel malzemelerden elde edilmiş mobilyalar olabilir. Ya da metal dokuyu ahşap ve rattanla ısıtan parçalar tercih edebilirsiniz. Büyük saksılara yerleştirilmiş yeşil bitkiler ya da bitkilerle süslenmiş bir duvar dizaynı ile veranda dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Nitelikli Materyallerden Elde Edilen Mobilyalara Yönelin

Bu noktaya kadar bahçe düzenlemesi nasıl yapılır konusu üzerinde durduk. Biraz da bahçe dekorasyonu için hayati önem taşıyan mobilyalardan bahsedelim.

Bahçe dekorasyonu için tercih edeceğiniz her ürünün materyal kalitesine çok dikkat etmeniz gerekiyor. A+ kalite ham maddelerden elde edilen ve açık havanın sert koşullarına karşı uzun süre duruşunu koruyabilen ürünlere yönelmelisiniz. Bu aşamada teak ve akasya gibi özel üretilmiş ahşapları, sentetik ve doğal rattanı ve paslanmaz çelik ve alüminyum gibi dayanıklı metalleri tercih edebilirsiniz. Bu malzemeleri bir araya getiren eklektik dizaynlarla farklı bir tarz yakalayabilir ya da tek bir materyal seçerek alanın genelinde onu kullanabilirsiniz. Burada önemli olan sizin tarzınız ve evin genel dekorasyon şifresi.

Bahçe dekorasyonu için ihtiyacınız mobilyaları, kaliteyi ilke edinen tasarım anlayışıyla kullanıcısının yaşamına seçkinlik katan Snoc Outdoor Furniture’da bulabilirsiniz.