Daha İyi Bir Dünya için Geri Dönüşüm Dekorasyon Fikirleri

Eski mobilya yenileme trendi son yıllarda bilinçli kaynak tüketimi ve doğal yaşamı koruma konularında yükselen bir farkındalık sonrasında iyice arttı. Çünkü biliyoruz ki bizi sarıp sarmalayan dünyamızın gelecek nesillere en iyi şekliyle aktarılması için bu bilinç şart. Her geçen gün kalabalıklaşan dünyanın yükümüzü taşıyabilmesi için ona yardımcı olmamız ve saygılı davranmamız gerekiyor. İşte bu doğa sevgisi ve bilinci bizleri tüketim alışkanlıklarımızda da değişiklikler yapmaya davet ediyor. Yaşam alanlarımızın enerjisini belirleyen dekorasyon kodları da bahsettiğimiz bu doğaya saygı vizyonu ışığında gelişiyor. Artık özel olarak yetiştirilmiş ve doğaya zarar vermeden üretilmiş ham maddelerden elde edilen mobilyalar daha çok tercih ediliyor. Bunun yanında eski mobilya yenileme akımı ve geri dönüşüm dekorasyon fikirleri de hızla yayılıyor. Biz de, doğanın bize verdiklerinin karşılığında onu korumaya yönelik atılan bu adımlara destek olmak adına, eski mobilya yenileme eskileri değerlendirme ipuçları hazırladık.

Eski Mobilya Yenileme Trendinde İlk Adım: Ahşap Boyama

Eski mobilya boyama işlemleriyle yepyeni eşyalara kavuşmanız mümkün. Özellikle vintage tarzı ahşap mobilyalar boyandıktan sonra çok şık ve estetik bir görünüme kavuşuyor. Artık kullanmadığınız bu tarz ürünleri evin hakim dekorasyon koduyla uygun olacak bir renge boyayarak hem depolama alanı olarak kullanabilir hem de dekoratif bir parça elde edebilirsiniz.

Eğer yakalamak istediğiniz hava daha modern ve minimal ise mobilyaları açık renklere boyayın. Eğer daha natürel bir duruş istiyor ve vintage tarzı korumayı düşünüyorsanız zımpara ve vernik ile ahşabın doğal yapısını korumanızı öneririz.

Eski Eşyaları Depodan Çıkarın ve Neler Yapabileceğinize Bakın

Eski mobilya yenileme denildiğinde akla ilk olarak, evdeki eski ahşap büfeler, komodin ya da şifonyerler geliyor. Çünkü bu tarz ürünler hem dekorasyon hem de depolama amaçlı kullanılabiliyor.

Boyadığınız eski büfeyi holün havasını değiştirmek için kullanabilir, komodinleri salonda sehpa olarak değerlendirebilirsiniz. Şifonyerin orta kısmını kesip içerisine minder yerleştirerek minik bir koltuğa dönüştürebilirsiniz. İki ahşap sandalyeyi birbirine yapıştırıp ortasına minder koyarak bir bank elde edebilirsiniz.

Eski mobilya yenileme fikirleriyle evcil dostlarınıza yeni bir yatak ya da yuva da yapabilirsiniz. Şifonyer ya da büfe tarzı bir dolabın ortasındaki çekmeceleri çıkarın ve o bölgeye yumuşak minderler yerleştirin. Dilerseniz bu aşamada oluşan boşluğa hasır sepetler koyarak şık bir banyo dolabı da elde edebilirsiniz.

Koltuktan Kitaplığa: Meyve Kasalarıyla Geri Dönüşüm Ev Dekorasyonu

Ahşap meyve kasaları ev dekorasyonunda harikalar yaratmanızı sağlayabilir. Evin her köşesiyle uyum sağlayabilen ve oldukça şık bir görünümü olan bu ürünlerle çeşit çeşit alan yaratabilirsiniz. Hem kasaları dilediğiniz renge boyayarak kendinize özgü bir dizayn şifresi oluşturmanız da mümkün.

Ahşap kasaları minik sehpalar yapmak için kullanabilirsiniz. Bu sehpaların üzerine uygun boyutlarda bir cam kestirebilir ya da ahşabın yüzeyini güzelce zımparalayıp cilalayarak doğal haliyle de kullanabilirsiniz. Ahşap kasalar ayakkabılık olarak da kullanılabilir. Aynı zamanda evin bir köşesine dikey olarak farklı formlarda dizeceğiniz kasalardan şık bir kitaplık elde etmeniz mümkün. Dilerseniz kasaları duvarlara monte ederek, salon, banyo, mutfak veya yatak odasında raf olarak kullanabilirsiniz.

Bahçelerin Havasını Geri Dönüşüm Mobilya Fikirleriyle Yenileyin

Eski mobilya yenileme işlemleriyle ya da var olan objeleri elden geçirerek elde edeceğiniz dekoratif nesnelerle bahçenin havasını değiştirebilirsiniz. Eski bir mobilya kasasını boyayıp üzerinde renkli minderler atarak bahçeye koltuk yapabilirsiniz. Paletleri üst üste dizerek daybed ya da şezlong tarzı bir mobilya elde edebilirsiniz. Eski araba lastiklerini bahçenin farklı köşelerine yerleştirilecek süs havuzlarına çevirebilirsiniz. Eski ampulleri doğal rafya ile sararak bahçenin duvarlarına süs yapabilirsiniz. Aynı şekilde eski cam kavanozları süsleyerek duvara asılacak minik saksılara dönüştürebilirsiniz.

Eski mobilya yenileme adımlarını tamamladıktan sonra alanlarınıza yeni mobilyalar seçerken bahçe, balkon ve teraslara yerleştirilecek doğal materyallerden üretilen kreasyonlarıyla ön plana çıkan Snoc Outdoor Furniture’ı inceleyebilirsiniz. Doğaya saygı ilkesi doğrultusunda tasarlanan Snoc Outdoor Furniture kreasyonları arasında geri dönüşümle elde edilmiş bahçe mobilyalarına da yer veriliyor. Siz de hem kendinizi hem de sevdiklerinizi estetik duruşlarıyla göz dolduran ve natürel formlarıyla iç ısıtan parçalarla buluşturabilirsiniz.