Yaşamaya devam eden canlı malzeme!

Teak, yüksek doğal yağ oranına sahip sert bir ağaçtır. Bu onu dayanıklı, çürümeye karşı oldukça dirençli hale getirir aynı zamanda güneş ve yağmura dayanıklı hale getirir. Bu özelliklerinin birleşmesi Teak ağacını tüm dış mekan uygulamaları için ideal hale getirir. Snoc mobilyalarının üretimi için yalnızca birinci sınıf yetiştirilen tik kullanılır. Üst kalite teak ağacının özellikleri düz damarlı yapı, yarık veya çatlak olmaması ve ahşabın geneline yayılan tek renk olmasıdır..


Ahşabın yüksek yoğunluğu ile birleşen bu özellikler, eğilmeyi ve çürümeyi önleyerek, mobilyanın her koşulda, bakım veya koruyucu madde olmaksızın dışarıda kalmasını sağlar.

Bununla birlikte, tıpkı herhangi bir ağaç türü gibi, teak yaşayan bir malzemedir ve bu nedenle, sıcaklık ve nem dalgalanmaları yüzey çatlamasına ve özellikle de uç damarlara neden olabilir. Bu normaldir ve ahşabın dayanıklılığını veya gücünü etkilemez.

 

 

 

BAKIM

Dış mekanda bırakıldığında, işlenmemiş teak yıllar geçtikçe dış etmenlere uyum sağlayacak ve ahşabın rengi ve kayganlığı için ara sıra ılık sabunlu suyla yıkanarak çekici bir gümüş grisine dönüşecektir.

Yine de işlenmemiş tik leke tutmaz. Teak ağacı mobilyalarınızı lekelere karşı tam olarak korumak isterseniz, bakım setini uygulayabilirsiniz. Bu, herhangi bir sıvının ahşaba nüfuz etmesini önlerken, mobilyanızın güzel bir gümüşi griye dönüşmesini sağlayacak görünmez bir katmandır.

Mobilyalarınızı yağlamayı da tercih edebilirsiniz.  

Günlük bakım için;

Nemli bir bez yada sünger ile sabunlu su ile silebilirsiniz.
Bununla birlikte, teak mobilyalarınıza koruyucu teak yağı sürmeyi tercih ederseniz, yağ uygulamadan önce mobilyayı hafifçe zımparalamanızı öneririz.

İnatçı lekeler için;

Mobilyanız lekeli ise aşağıdaki seçeneklerden birini kullanabilirsiniz:
Mobilyaların üzerinde yağ lekeleri oluşmuş ise: Teak ağacının doğal bir özelliğidir ve yağ lekeleri güneş ışığına maruz kaldıktan sonra yavaş yavaş kaybolur. Buna rağmen , bu lekeleri gidermek isterseniz, yağ çözücü kullanmanızı ve bir fırça ile nazikçe ovalamanızı öneririz. Temiz suyla durulayın. Kalıcı yağ lekeleri çamaşır suyu, doğal sabun ve su karışımı kullanılarak giderilebilir.

Mobilyanızda küf lekeleri veya siyah lekeler oluşmuş ise
Bu genellikle yağmur suyunun veya bazen ağaçların yapraklarından ahşaba damlayan koyu lekelerden oluşmuştur. Mobilyalarınızın sağlığı için , mobilyalarınızı ağaçların altına yerleştirilmemesini tavsiye ederiz. Ancak bu izler ince zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalanarak giderilebilir.

Ahşabın kendine has özellikleri ile doğal bir malzeme olduğunun unutulmaması gerekiyor. Ahşap, renk ve diğer varyasyonlar ahşabın doğasında vardır. Bu kusurların sadece mobilyanızın cazibesine katkıda bulunacağına inanıyoruz. Ahşap yaşayan bir ürün olduğu için çevresinden etkilenecektir.