|

“”

“Yeni Normal Evler”

 

Tıbbi adı Covid-19 olarak bilinen virüsün olağanüstü bir hızla yaşamımıza girmesiyle birçok alışkanlığımızı geride bırakmak zorunda kaldık. Yaşamımızın birçok noktasını olumsuz etkilemesiyle birlikte bu olumsuzlukları giderebilmek için yeni çözüm önerileri geliştirme arayışına giriştik. Elbette bu süreçte hepimizin en çok vakit geçirdiği konutlar, bu değişikliklerden etkilenenler arasında ilk sırada yer alıyor. Yalnızca mimar veya tasarımcılar değil, kullanıcılar da artık konut tasarımındaki detaylarla ilgilenmeye başladı. Evden çalışma süreci, karantina koşulları nedeniyle konut planlarının konfigürasyonu ile konforun önemi giderek arttı. Her mekânın daha işlevsel kullanılması, çalışma odalarının varlığı gibi önemli konular “yeni normal” de çözüm üretilmesi gereken temel problemler haline geldi.

Tüm bunlarla birlikte evlerimizin yaşamımızdaki konumları değişti. Hem özel yaşamın hem iş/eğitim ortamlarının çakıştığı bir mekân olması, birden fazla ihtiyacı karşılama görevini yüklediğimiz evlerde mekânsal kaliteyi artırmayı zorunlu kıldı.

 

Sterilizasyon ve dezenfektasyona verilen önemin artmasıyla konut iç mekânlarında tasarım anlayışında farklılığa gidilmesi düşüncesi oluştu. Hareketli panellerin/yüzeylerin kullanımı mekânlardaki parça-bütün işlevselliğini yaratacağı fikirleri sunuldu. Bu panellerin hangi mekânda kullanılacağına göre malzeme seçimi önem kazandı. Yine bununla birlikte birden fazla amaca hizmet edecek mobilya tasarımları oluşturulması sınırlı metrekareler için çözüm önerileri olarak yer aldı.

 

Gün ışığı, temiz havaya erişim ve doğal havalandırmanın önemi de konutlardaki balkon, bahçe ve teras tasarımlarının önemini yeniden vurguladı. Dışarıyla bağlantı kurabildiğimiz bu mekânlar artık konutlarda çok daha önemli bir konumda değerlendirilmektedir. Bu hacimlerde dış mekân-iç mekân ayrımının nasıl yapılacağı, konforun nasıl artırılacağı, mekânlar arası sterilizasyonun nasıl ve ne şekilde yapılacağı üzerine fikirler oluşturuldu.

 

Bununla birlikte kış bahçesi tasarımları da hızla geliştirilmeye ve bahçe kullanım sürelerinin uzatılması hedeflenmeye başlandı. Mevcut bahçe kullanımı belli mevsimlerden çıkarılıp bütün bir yıla yayılarak insanların doğaya daha fazla entegre olması, steril ve güvenlikli mekânlar yaratılması öncelik halini aldı.

 

Evde çalışma düzenine geçilmesi, evlerin geçici ofis yerleri olması, eğitimin çevrim içi olarak yürütülmesi ve egzersiz gibi etkinliklerin evde yapılmasıyla birlikte, yeni mekânlara gereksinim duyulduğu belirtilmektedir. Bu nedenle yeni normal evlerde daha fazla odaya, duvara ve kapıya yer verilecek düşüncesi ortaya çıkmaktadır.

  Tüm bunların yanı sıra zamanın büyük çoğunluğunun evlerde geçirilmesinin getirebileceği tüketim hızı konuşulmaktadır. Tüketim ve üretim arasındaki dengesizliğin önüne geçebilmek için daha fazla kişinin güneş enerjisini veya diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak kendi enerjilerini sağlamaya çalışması gerektiğine dair öngörüler var. Kullanıcıların üretime katılması, bireysel ihtiyaçları için meyve sebzelerini yetiştirmesine olanak sağlayacak mekânların yaratılması fikirleri konuşulmaktadır.

 

Aslında pandemi koşullarının yaşamlarımızı kısıtlayarak bizlere farkındalık oluşturmasına ihtiyacımız yok. Yaşamlarımızın her döneminde sürdürülebilirliğe dikkat ederek, dengede yaşayarak, doğaya ve yaşama saygı duyarak sağlığı, kaliteyi ve konforu her zaman bulabiliriz. Farkındalıklı, sağlıklı günler dileriz!

 

ŞULE BEDİR
MİMAR