Doğru kodlanan dekorasyon aritmetikleri her boyuttan alana uygulanabilir. Yani aslında evlerin her köşesini duygusu yüksek ve estetik mekanlara dönüştürmek mümkün. Aynı şekilde küçük ev dekorasyonu ilkeleriyle hacimsel olarak küçük görünen bir alanı olduğundan daha kullanışlı bir forma ulaştırmak da bizim elimizde. Yeter ki küçük ev dekorasyonunun püf noktalarını iyi bilelim ve bu aritmetikleri alanlara en doğru şekilde işleyebilelim. Bu bağlamda bizler sizler için dar alanları stilize ederken göz önünde bulundurmanız gereken kriterleri inceledik. Küçük ev dekorasyonu için size yol gösterecek farklı fikirleri bir araya getirdik.

Minimalist Küçük Ev Dekorasyonu

minimalist küçük ev dekorasyonu

tr.pinterest.com/pin/740068151257430807

Modern küçük evler yaratmak istiyorsanız minimalist dekorasyon şifrelerini takip etmelisiniz. Çünkü dar alanlara yoğun mobilya kullanımı mekanın hacmini soğurur ve olduğundan da küçük görünmesine sebep olur. Bu nedenle “Less is more” felsefesini yaşam alanlarına taşıyarak ferah ve kullanışlı ortamlar kurgulamanız gerekiyor.

Açık Tonlarla Aydınlık ve Ferah Alanlar

tr.pinterest.com/pin/299911656426164672

Küçük ev dekorasyonu için yalın ve duru renklere yönelmelisiniz. Hem yüzeylerde hem de büyük hacimli mobilyalarda açık tonları kullanmak alanı daha geniş ve aydınlık gösterir. Duvarlarda beyaz, kiraz çiçeği veya açık mint yeşili tonlarını tercih edebilirsiniz. Zemin için de düşey yüzeylerde kullandığınız tonları devam ettirerek monokrom bir akış yakalayabilirsiniz. Alanları renklendirmek için küçük boyutlu aksesuarlarda pastel ve çarpıcı tonlar kullanmak daha uygun olacaktır.

Modüler Mobilyalar

duvara monte yatak

tr.pinterest.com/pin/861594972449463505

Küçük evler için kullanışlı mobilyalar seçerek her elemana bir görev tanımlayabilir ve böylece alandan tasarruf edebilirsiniz. Hem yemek hem çalışma alanı olarak kullanılabilecek bar kurguları küçük ev dekorasyonu için idealdir. Dilediğinizde rahat bir yatağa dönüşen koltuk tasarımları, ev içine ve açık alanlara yerleştirilebilecek işlevsel daybedler, kendi içerisinde depolama alanı bulunduran sehpalar dar alanları genişleten parçalar arasında.

İyi Kurgulanmış Depolama Alanları

küçük ev dekorasyonu

https://tr.pinterest.com/pin/323133342015173450

Küçük ev dekorasyonu için doğru depolama alanlarını seçtiğinizden emin olmalısınız. Bu aşamada düşey elemanları verimli bir şekilde kullanarak var olan hacmi artırabilirsiniz. Tavana kadar uzanan ve içi modüler bir şekilde tasarlanmış dolaplar karmaşadan uzak ve sade alanlar tasarlamanıza yardımcı olur. Bu üniteler özellikle mutfak ve banyo gibi sürekli temiz ve düzenli olmasını istediğiniz alanlar için kurtarıcıdır.

Dekoratif ve Fonksiyonel Aydınlatmalar

aydınlatma

tr.pinterest.com/pin/394065036140460410

Aydınlatma dekorasyonun en önemli bileşeni. Doğru aydınlatma ile küçük bir alanı oldukça ferah bir forma kavuşturmak mümkün. Bu aşamada doğal ışığı besleyecek ve göz yormayacak ürünler tercih etmekte fayda var. Ayrıca tek büyük bir aydınlatma ögesi yerine evin farklı köşelerine yerleştirilecek dekoratif parçalar seçerek hem estetik hem de aydınlık bir ortam oluşturabilirsiniz. İnce led ışıklar ve modern lambaderlerle keyifli bir alan kurgulamak mümkün.

Doğru Kurgulanan ve Alana Dahil Edilen Duvarlar

tr.pinterest.com/pin/612208143074327048

Küçük ev dekorasyonu yaparken duvarları göz ardı etmeyin. Çünkü evin düşey yüzeyleri size oldukça fonksiyonel çözümler sunabilir. Duvara monte açılıp kapanan bir çalışma masası ile dar bir alanı en etkili şekilde değerlendirebilirsiniz. Duvar raflarını depolama amacıyla kullanabilir, mutfak ekipmanlarını yüzeye yerleştirilecek sistemlere asabilirsiniz. Duvarlara konumlandırılacak sanatsal parçalarla alanlara estetik ve dekoratif dokunuşlar yapabilirsiniz.

Alandan Tasarruf Eden Sürgülü Kapılar

sürgülü kapı

tr.pinterest.com/pin/78461218493065886

Sürgülü kapı sistemleri küçük ev dekorasyonu için vazgeçilmezler arasında. Duvar içerisinden ilerleyen bu raylı kapılar odaların girişlerinde kapı boşluğu nedeniyle oluşan ölü hacmi ortadan kaldırıyor ve alanın metrekaresini artıyor.

Evin Her Köşesini Yaşama Dahil Eden Fikirler

balkon takımı

tr.pinterest.com/pin/213358101085116904

Eğer küçük hacimli bir evi keyifli ve konforlu bir yaşam alanına dönüştürmek istiyorsanız o evin her bir köşesini değerlendirmelisiniz. Cam içlerine bank tarzında oturma alanları monte ederek kullanabilirsiniz. Antreyi iyi değerlendirerek hazırlanma köşesine çevirebilirsiniz. Minik balkonları ikili masa kurguları ve yeşil bitkilerle duygusu yüksek ve teatral bir mekana dönüştürebilirsiniz.

Her boyuttan alana rahatlıkla yerleştirebileceğiniz farklı formlardaki bahçe mobilyaları için Snoc Outdoor Furniture’ı ziyaret edebilir, kaliteli materyallerin estetik parçalar dönüştüğü koleksiyonlarla açık alanları yaşama dahil edebilirsiniz.