BAHÇE PEYZAJ ÖNERİLERİ

|

“”

Hayata doğayı entegre eden dekorasyon akımları kış bahçesi nedir denilince akla gelen imgeleri ve tanımları değiştirdi. Eskiden sera ve hobi alanları olarak görülen konstrüksiyonlar, artık meditatif dinlenme köşelerine ve misafir ağırlanan keyifli mekanlara dönüştü. Konforlu mobilyalar ve sıcak dokunuşlarla yaşamın bir parçası haline getirilen kış bahçelerinin dekorasyonunda ise en büyük rol tabii ki bitkilerde. Biz de soğuk günleri sıcak atmosferiyle saran kış bahçelerini süsleyecek, bakımı sizi yormayacak bitkilerden bir seçki oluşturmaya karar verdik. 
Çuha çiçeği
Bir diğer ismi İngiliz primrose olan çuha çiçeği, adını aldığı kültürün elegan enerjisini alanlara taşıyor. Kış günlerinin kapalı havasını ışıltılı pastel renkleriyle aydınlatan çuha çiçeği, üzerine yansıyan güneşle flörtleşmeyi sever. Gökkuşağını andıran renk paletine bayılacağınız bu hoş bitkiyi nemsiz bırakmamaya özen göstermelisiniz.  
Kamelya
Kamelya sonbahardan itibaren kendini gösteren farklı renklerdeki büyük çiçekleriyle kış balkonu tasarımlarının vazgeçilmez bitkilerinden biri. Çok soğuk sevmediği için açık alanlarda yetiştirilmesi önerilmeyen kamelyaları hafif güneş alan camların önüne yerleştirebilirsiniz. 
İlex
Çalı formuyla ortamlara gerçek bahçe havası katan İlex, çoban püskülü veya holly olarak da biliniyor. İlex koyu yeşil yapraklarının arasındaki küçük kırmızı meyveleriyle kış bahçesi modelleri arasından açık hava ve dağ konseptini tercih edenler için bire bir. Yeşil ışığını hiç kaybetmeyen ilexi güneş alan bölgelere yerleştirebilirsiniz.
Helleborus
Helleborus, nam-ı diğer Noel gülü, bakımı kolay bitkiler listesindeki yerini kesinlikle hak eden, muhteşem bir çiçek. Sonbahardan yaza kadar çiçek açan helleborusun yaprakları dökülmediği için her mevsim göze hitap eder ve çok fazla su istemez. Kat kat açan pastel renkli ve çilli çiçekleriyle insanı büyüleyen Noel gülü, her geçen sene güzelleşen, çok uzun ömürlü ve değerli bir çiçektir.  
Areka palmiyesi 
Bulunduğu ortamın havasını temizleyen yemyeşil yapraklarıyla iç mekanların vazgeçilmezi areka palmiyesi, kış bahçesi dekorasyonu için de oldukça uygun bir bitki. Dikey yönde büyüyen ve alanların natürel aurasını yükselten arekaların topraklarını kuru bırakmamalı ve güneş ışığını direkt alan köşelere yerleştirmemelisiniz.
Açık alanları yaşama dahil eden dekorasyon kodlarına uygun yeni nesil kış bahçesi fiyatları, renkleri ve boyutları bakımından birbirinden farklı bitkilerle donatılıyor. Siz de gönlünüze hoş gelen kış çiçekleri arasından eklektik bir dekorasyon buketi oluşturabilirsiniz. Dilerseniz kış bahçesinde estetik görüntüleriyle kalpleri çalan çiçeklerin dışında kekik, fesleğen, reyhan gibi damakları şenlendiren bitkiler de yetiştirebilirsiniz.