2020 bahçe dekorasyonu trendlerinin DNA’sında son yılların hakim görüşü, insanla doğayı buluşturan akımların güçlenen varyasyonlarını görüyoruz. Evlerin açık alanlarında çok daha fazla zaman geçirmeyi öngören yaşam felsefelerinin ışığında kurgulanan bahçe, balkon ve teraslar yeni kimliklerini benimsemeye hazır. Siz de natürel yaşamın bir parçası olmak istiyorsanız, işte karşınızda hem ruha hem bedene iyi gelen dış mekanları stilize etmenize yardımcı olacak 2020 bahçe dekorasyon fikirleri! 

Rehabilite etkisi yüksek, konforlu tasarımlar 

Konfor, sosyalleşme ve yaşam alanı haline gelen bahçelerin olmazsa olmazı. Açık hava koşullarına dayanıklı materyallerin estetik ihtiyacını karşılayan tasarımlara dönüştüğü parçalar 2020’de dış mekanların başrolünde. Ahşabı çelik ve alüminyumla buluşturan eklektik dizaynlar ve organik formuyla alanların doğallık katsayısını yükselten rattan doku kreasyonların temelini oluşturuyor. Döşemelere ise 2020 tasarım kodlarının sakin ruhu yeşil, toprak tonları ve benliği dingin sulara davet eden mavi-beyaz dokunuşlar hakim.

Kişisel kozalar

Otoriteler sadece yeşil bir bitkiye bakmanın bile stresi azaltarak yaşam kalitesini arttırdığı konusunda hemfikir. Bu gerçekten yola çıkan biyofili akımı da modern insana doğayla daha fazla zaman geçirme, yeşile kucak açma çağrısı yapıyor. Dış mekanlarda geçirilen zamanı maksimize etmeyi amaçlayan bu görüş, bahçe dekorasyonu içerisinde kişisel kozalar yaratmayı, ruhu dinlendiren alanlar kurgulamayı öneriyor. Siz de konforlu bir daybed, birkaç puf veya salıncak ile doğanın kucağına teklifsizce uzanabileceğiniz izole bir ortam yaratabilirsiniz.  

Açık alan kurguları 

2020’de açık alanlarda yaratılacak yaşam senaryoları bu yılın en vurucu bahçe dekorları arasında. Son dönemlerde evlerin doğal yaşama açılan kapısı rolünü üstlenen bahçeler yavaş yavaş ayrı bir ‘ev’ olma yolunda ilerliyor. Yeniliklere ve heyecana açık kişilikleri kendine çeken açık alan kurguları sizi hayatı dışarıda yaşamaya davet ediyor. Farklı fonksiyonellikteki açık hava mutfakları, ofis ve oturma alanı olarak kullanılabilecek cam odalar, spor ve meditasyon yapabilecek özel alanlar… Dış mekanları cazibe merkezi haline getiren davetkar kurgular ile temiz havanın tadını dilediğiniz zaman çıkarabilir, dört duvar arasında sıkışıp kaldığınızı hissettiğiniz anlarda kendinizi bahçenizin iyileştirici kollarına bırakabilirsiniz.