Geçtiğimiz yıllarda İskandinav yaşam sanatının ruhu dinlendiren akımlarıyla tanıştık ve bu felsefeleri dekorasyon stillerine işledik. Aslına bakarsanız, çok da iyi yaptık. Danimarka’dan yayılan Hygge akımıyla anları keyifli detaylarla süslemeyi öğrendik. Lagom felsefesiyle kaynaşınca İsveçlilerin sade ve sürdürülebilir yaşamlarını daha çok sevdik. Bize doğru parçalarla kurgulanan yalın ortamların nasıl da ışıltıyla yükselebileceğini gösteren Nordik tarzı ile sadeliğe yöneldik. Şimdi de sıra dünyaya Norveçlilerin doğa aşkını yaşamın merkezine koyan Friluftsliv akımının penceresinden bakmaya geldi. İşte natüralist benliklerini bahçe tasarımı stillerine işleyen İskadinavların insanı günün her anında doğayla buluşmaya davet eden Friluftsliv felsefesine ait temel normlar!

Doğayı yaşama dahil edin

Friluftsliv kelime olarak açık havada yaşam anlamına geliyor desek yanlış olmaz. Açık havanın zihni berraklaştıran ve bedeni dinçleştiren etkisini hayata dahil eden bu akım, hayatı “dışarıda” yaşamayı öğütlüyor. Mutluluğu yakalamanın yolunun doğayla iç içe bir yaşam sürmekten geçtiğini öngören Friluftsliv anlayışı insanları ormanda yürüyüşler yapmaya, evlerin açık alanlarında daha çok zaman geçirmeye, toprakla uğraşmaya, mevsimlerin kendine özgü ruhunu doyasıya yaşamaya davet ediyor. Hafta sonlarını arıcılık, mantar toplama, vahşi hayvanları gözleme gibi natürel yaşamın içerisinde yapılan aktivitelerle değerlendiren kuzeylilerin genlerine işleyen Friluftsliv akımında bahçede odun kırmak bile düşsel bir deneyim sayılıyor.

Natürel dokuyu koruyan bahçe tasarımı

Friluftsliv akımına göre doğayı olduğu gibi kabul etmek gerekiyor. İskandinavların her yapılarında natürel tipolojili materyaller kullanması ve doğanın içine inşa edilen alanların bölgenin atmosferini bozmayacak mimari kodlara uygun olarak tasarlanması da bu akıma bağlılıklarından kaynaklanıyor. Siz de bahçe tasarımı için ahşap ağırlıklı ve amorf formlu parçalar tercih ederek Friluftsliv felsefenin ruhunu alanlarınıza taşıyabilirsiniz. Doğanın özgün dokusuyla ahenk içinde olacak parçalarla bütünsel bir bahçe tasarımı elde edebilirsiniz.

Bahçe tasarımı için konformist parçalara yönelin

Kendinizi doğanın iyileştirici kollarına bıkacağınız alanlarda ergonomik tasarım çizgilerini konfor katsayısı yüksek bileşenlerle tamamlayan ürünleri tercih edin. Sıcak ve sportif ruhuyla insanı içine çeken ahşabın estetik ve rahat parçalara dönüştüğü koltuk tasarımlarıyla bedeni doğaya emanet etmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Hasır ve jüt dokunun estetik duruşunu yalın ve konforlu minderlerle tamamlayarak ortamın natürel dokusunu şık detaylarla besleyebilirsiniz.

Açık alanlarda uyku kozaları yaratın

Friluftsliv felsefe uyku tecrübesini de açık havaya taşımak gerektiğini söylüyor. Temiz havanın sakinleştirici etkisini dinlenme ritüellerine dahil etmeyi öngören bu bakış açısını kurgularınıza entegre etmek için bahçenin huzurlu bir köşesine konforlu bir daybed veya şezlong yerleştirebilirsiniz. Yazın sıcak akşamlarını doğal bir çözüm sunmak için çadır veya uyku tulumu gibi ekipmanlardan faydalanarak Friluftsliv akımı bahçe tasarımı içerisine dahil edebilirsiniz.

Davetleri ve partileri bahçelere taşıyın

Friluftsliv akımı sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanı duvarlarla sınırlandırılmış alanlara hapsetmemenizi öneriyor. Teknolojiden uzak, doğanın kollarıyla sarmalanmış kurgularda geçirilen zamanın kalitesine dikkat çeken felsefe, evin içerisinde yapılabilecek her etkinliği bahçelere taşımak gerektiğini söylüyor. Siz de bahçelerinizi keyifli barbekü partileri, kalabalık hafta sonu kahvaltıları, gün batımının mükemmel tonlarını sofraya davet eden yemek davetleri için kullanabilirsiniz. Alanın boyutuna uygun natürel formlu masa ve sandalyeler ile Friluftsliv bahçe tasarımı fikirlerini hayata geçirebilirsiniz.

Yeşilin farklı tonlarıyla tanışın

Eğer bahçe tasarımı yaparken Friluftsliv akımından esinlenmek istiyorsanız, hayatınızda yeşile daha çok yer açmanız gerekiyor demektir. Toprakla ve bitkilerle ilgilenmenin meditatif yönünü yaşamın bir parçası haline getirin. Açık havada farklı köşeler yaratarak bahçe tasarımı kodlarında yeşil bitkilere daha çok yer verebilirsiniz. Evlerin içini ve kış bahçelerini yeşilin lezzetli tonlarını bir araya getiren bitkilerle donatarak her alanda Friluftsliv akımının izlerini taşıyan küçük dokunuşlar yapabilirsiniz.